środa, 10 czerwca 2015

INSTRUKCJA POPRAWNEJ APLIKACJI MULTISEAL 84 L, MULTISEAL 84 I MULTISEAL 84 S

INSTRUKCJA APLIKACJI USZCZELNIACZY WODY PITNEJ Z RODZINY MULTISEAL 84

Link do sklepu internetowego USZCZELNIACZE.NET

Inne moje strony:

Wykrywanie nieszczelności instalacji wodnych w budynkach Śląsk - WYCIEK.PL

Suszenie budynków w czasie budowy Śląsk - OSUSZ.TOSłowem wsparcia na dobry początek - TO NIE JEST TRUDNE !

Najważniejsza sprawa to określenie ilości wody jak wypływa z instalacji w postaci wycieku. Jeżeli wodomierz nie rusza skrzydełkiem, nie ma żadnego ruchu, można przyjąć, że wyciek jest mniejszy niż 30 l. na dobę. W przypadku, kiedy nasz wodomierz jest z tych dokładnych ( jest to coraz bardziej powszechne) można bardzo sprawnie policzyć siłę wycieku przez obserwację wodomierza. Zwykle podziałka ze śmigiełkiem oznaczona jako 0,0001 kręci się energicznie. Jeden obrót to ubytek 100 ml z instalacji ( tzw. literatka). Obsrwacja ilości wypływającej ilości wody w ciagu minuty pozwala na obliczenie wycieku na przestrzeni godziny, a po potem doby.

Kolejna ważna sprawą jest ilość uszczelniacza jaka potrzebna do zalania naszej niszczelnej instalacji. 
W kolejnym poście zamieszcze zdjęcia rur z podanymi średnicami oraz ilością wody w mb rury.
Do obliczania pojemności rur polecam aplikację na smartfona - ZHITOV CALC DEMO. Aplikacja jest darmowa i pozwala szybko i sprawnie policzyć objętość rur.

UWAGA w przypadku wycieku z instalacji ciepłej wody należy wziąć pod uwagę rury zasilania oraz rury instalacji cyrkulacji jeżeli taka istnieje.

UWAGA 1 uszczelniacze nie nadają się do instalacji z bateriami podtynkowymi. 

KROK 1.

Narzędzia.
Ręczna pompa ciśnieniowa
Z pompy należy usunać sitko ze smoka zasysającego ciecz z pojemnika. Używana przeze mnie pompa jest nieco przerobiona, do smoka mam doczepiony kawałek węża.
Kompresor. Pozwala usunać wodę z instalacji. Nie musi być tak dyży jak na zdjęciu, ważne żeby działał.
Bohater naszej akcji - uszczelniacz
Proszę zorganizować wężyki w oplocie oraz zawory. Będą potrzebne w celu odpowietrzenia instalacji. Należy policzyć ilość punktów czerpalnych wody i przygotować tyle samo wężyków z zaworkami.
Naprostszy wężyk z zaworkiem kulowym.
Proszę sprawdzić stan uszczelek na wężykach. Nasza instalacja odpowietrzająca musi być szczelna.
Uszczelniacze do wody pitnej to  środki o odczynie zasadowym. Na zdjęciu papierek lakmusowy zanurzony w uszczelniaczu Multiseal 84 
Uszczelniacze nie są toksyczne. Polecam jednak rękawiczki jednorazowe i okulary ochronne ( uszczelniacz może prysnać w oko )
Prosze znaleźć w miarę swobodne miejsce dostępu do instalacji. Im więcej miejsca tym lepiej. 
Miejsce naszej aplikacji uszczelniacza.
Do instalacji podpinamy kompresor. Wydmuchujemy wodę z instalacji. W przypadku instalcji wody ciepłej należy osuszyć instalcję zasilania oraz cyrkulacji. Po usunięciu wody, suszymy instalcję. Zamykamy zawory i trzymamy instalcję pod ciśnieniem około 2 barów przez minimum 30 minut, Im bardziej osuszone miejsce wycieku tym lepiej. Ideałem jest opróźnić instalcję na kilka dni przed wykonaniem uszczelnienia.
Wlewamy uszczelniacz do pompy. Proszę podłożyć folię pod pompę, zawsze coś kapnie. Uszczelniacz pozostawia bardzo trudne do usunięcia plamy. Miałem okazję to przetstować. Nie polecam. Popmujemy żwawo i rytmicznie ąż ciśnienie w instalacji zacznie wzrastać. Zalewam instalcję koncentratem uszczelniacza staram sie nie rozwadniać uszczelniacza. Przy użyciu koncetratu skuteczność uszczelniacza jest nawyższa.
Proszę "nabić" instlację do 5 barów. I chwilę poczekać, powietrze przemieści sie wtesy w stronę  naszych wężyków z zaworkami zamonotowanych na  końcach instalacji.
Własnie dlatego stosuję za każdym razem swoję płachy. Jeżeli uszczelniacz wyschnie na powierzchi podłogi plamy są pewne. W przypadku zalania podłogi lub ściany uszczelniacz należy usunać i umyć dużą ilościa czystej wody.
Uszczelnienie trwa 3- 4 dni. Ciśnienie robocze to 5 - 6 barów. Po 4 dobach od napełenia powinniśmy wypuścić uszczelniacz z instalacji. Należy zrobić to bardzo delikatnie bardzo powoli otwierając zawór na jednym z giętkich wężyków, tak żeby uszczelniacz WYKAPAŁ. Nagłe wypuszczenie uszczelniacza może spowodować wyrwanie korka z uszczelnieniem. Podłączamy wodę i płuczemy instalację, zalecam nie wlewania wody z pierwszej minuty płukania do umywalek , wanien i brodzików. Z rur popłynie prawie czysty Multiseal, lepiej wypuścić pirerwsze płukanie to pojemnika lub wiaderka, Uszczelniacz można wlewać do kanalizacji.
To mój wynalazek do przechwytywania wody z pierwszego płukania. Pojemnik z koncówka to wkręcania wężyka, tak naprawdę wystarczy wiaderko przykryte szmatą, żeby wylewany Multiseal nie zachlapał; podłogi i ścian.
Uszczelniacz aplikujemy w jednym punkcie instalacji w pozostałych instalujemy weżyki z zaworkami w celu odpowietrzenia instalacji w czasie jej napełniania,  Wszystkiie punkty czerplane wody muszą zostać  przygotowane do odpowietrzenia. Baterie muszą zostac zdemontowane, a do zaworków ( pod umywalkami, pod bidetami, w spłuczkach podtynkowych) powinny zostać zamontowane wężyki z zaworkami,Uszczelniacz krystalizuje w kontakcie z powietrzem atmosferycznym, dlatego w instalacji NIE MOŻE być żadnego powietrza, należy o to bardzo sumiennie zadbac. W przeciwnym razie możemy zalepić instalcję. 
Odpowietrzenie polega na lekkim poluzowaniu zaworka w czasie, kiedy w instalacji jest ciśnienie uszczelniacza. Odpowietrzenie należy wykonać bardzo delikatnie, z zaworka syknie powietrze, a potem pod dużym ciśnieniem wystrzeli emulsja uszczelniaczowo- powietrzna, Odpowietrzyć nalezy wszystkie miejsca, gdzie są zaworki,   instalacja musi być pod ciśnieniem, Należy zwrócić uwagę na poziom ciśnienia i po odpowietrzeniu kolejnego punktu czerpalnego uzupełnić jego braki. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz